Akmenų paieška išskirtiniam papuošalui

with Komentarų: 0

Kiekvienas pradedantis juvelyras pirmiausia mokosi dirbti su metalu. Kalti jį, formuoti, lituoti. Ir nors darbo vien su metalu galimybės yra beribės, ankščiau ar vėliau atsiranda noras praturtinti savo papuošalus derinant metalą su kitomis medžiagomi  – stiklu , organinės kilmės medžiagomis kaip oda, kaulas ar medis ir, žinoma, pačių įvairiausių rūšių akmenimis.

Tinkamai parinktas akmuo gali tapti pagrindiniu papuošalo akcentu. Kartais nutinka taip, jog radus tinkamą akmenį, pagal jį kuriamas ir papuošalas – metalas naudojamas tam, kad dar labiau išryškintų natūralų akmens grožį. Tačiau tai nėra dažniausiai pasitaikantis atvejis. Darant papuošalus pagal užsakymus, paprastai yra žinomas užsakovo norimas stilius ir dizainas, todėl tenka akmenėlius derinti prie papuošalo, o ne atvirkščiai. Tinkamų akmenų paieška kartais būna gana keblus dalykas – yra pasitaikę atvejų, kai su papuošalo pusgaminiu ėjau per įvairias parduotuves, žiūrėdama jų asortimentą ir vietoje tikrindama, kaip vienas ar kitas akmuo atrodytų mano gaminamame papuošale, kuris tiktų labiau pagal savo dydį ir spalvą.

Aš gaminu vienetinius rankų darbo papuošalus, nenaudodama jokių iš anksto paruoštų detalių ir viską gaminu pati – pradedant papuošalo eskizu ir baigiant papuošalo nujuodinimu, šlifavimu ir poliravimu, todėl pirmenybę teikiu illgaamžiškoms, natūralioms medžiagoms, kurios būtų tokios pat natūralios, ir unikalios kaip ir mano kuriami papuošalai. Kai tik yra galimybė, visada renkuosi natūralius akmenis. Šiuolaikinės technologijos leidžia susintetinti labai daug akmenų, cheminėmis priemonėmis keisti jų spalvą, kietumą, skaidrumą. Rinkoje pasitaiko labai daug netikrų akmenų – gaminių iš įvairios plasmasės,supresuotų iš akmens dulkių, dažytų uolienos ar stiklo gabaliukų. Tokie gaminiai būna pigesni negu natūralūs akmenys, kai kuriuos iš pirmo žvilgsnio gali būti labai sunku atskirti nuo tikrų akmenų, kiti gali atrodyti netgi gražiau ar įdomiau, tačiau naudoti tokius dirbinius visada būna rizikinga – bėgant laikui plasmasė gali susibraižyti ir deformuotis veikiama aplinkos arba tiesiog sulūžti, dažai nusilupti, blizgėjimas nusitrinti. O labai norisi, kad orginalus rankų darbo papuošalas džiugintų daugybę metų – juk antro tokio pačio niekas neturi.

Vieno papuošalo istorija

Prieš porą mėnesių aš gavau užsakymą sudėtingam kaklo papuošalui. Reikalavimai akmenėliams buvo gana paprasti: reikės trijų žalios spalvos mažėjančių akmenėlių. Gamindama kaklo papuošalo pagrindą, per savo pirmąsias paieškas, perėjusi parduotuves radau tik sintetinio malachito. Regis, tinkamos spalvos, ir formos, tačiau po to, kai prie metalo formavimo praleidau daugybę valandų, man jie atrodė labai jau nemieli. Žinojau, kad juos sudėjus į papuošalą jie sumenkintų jo vertę vien dėl to, kad jie netikri, be to, aš negalėčiau garantuoti užsakovui, kad tie sintetiniai akmenėliai atrodys taip pat ir po kelių metų nešiojimo, kad jie nudažyti ir padaryti kokybiškai. Nusprendžiau pratęsti akmenukų paieškas ir dėl to labai džiaugiuosi.

Galų gale man pavyko surasti tinkamus natūralius akmenis, kurie atrodė daug kartų geriau negu sintetiniai akmenėliai. Apačioje pateiktos dvi nuotraukos, kairėje netikras turkis ir karneolis, o dešinėje nuotraukoje – natūralūs sodalitas, nefritas ir baltas avantiūrinas.

 

     

Tikriausiai puikiai matote skirtumus tarp tikro ir netikro akmens.  Natūralių akmenų spalvos yra kur kas šiltesnės, jaukesnės, ramesnės, negu sintetinių.  Netikri pigūs akmenys kartais būna labai nekokybiškai nudažyti, kaip ir šiame pavyzdyje ant raudonų netikro karneolio karoliukų matosi dažų dėmės.

Labai mėgstu nefritą naudoti savo papuošaluose,  dėl to, kad jis pasižymi puikia tekstūra, yra tvirtas, bei turi labai gražių žalių atspalvių. Granatas taip pat yra labai mėgstamas  mano akmenėlis. Granatai dažniausiai būna įvairių raudonų atspalvių, tačiau gali būti visų spalvų – žalios, geltonos, juodos, bespalviai. Rečiausi – mėlynos spalvos granatai.

Taigi prieš savo akis matote mano paskutinį kūrinėlį su nefritu bei žaliaisiais granatais. Visada klientams rekomenduoju rinkis tik tikrus natūralius akmenėlius, nes tai kas tikra, bus vertinama per amžius.